2030 Érd, Diósdi út 42. +36/23 753-004 ujkutyavariteam@gmail.com
Február hónap témája: Nemzetközileg akkreditált macskabarát rendelő
Mint azt sokan tudjátok, rendelőnk 2022-ben megkapta a nemzetközileg akkreditált Macskabarát Rendelő (Cat Friendly) minősítést, így minden elvárásnak megfelelve érkezhetnek macska pácienseink a Bronz fokozatú akkreditált intézményünkbe, ahol a korábbihoz hasonló mentalitással várjuk őket a teljesen elkülönített macskás váróval és vizsgálóval rendelkező, mindig cica-barát rendelésre.
De miről is szól a cat friendly / macskabarát titulus?
A macskabarát, Cat Friendly Rendelő elképzelése egy ISFM (nemzetközi macskagyógyászattal foglalkozó állatorvosok) által fejlesztett, és megálmodott program része. Az új rendelőnk nyitásával számos új lehetőségünk is adódott, ezt szerettük volna sikeresen kiaknázni, tehát már a kezdetektől fogva azon dolgoztunk, hogy megfeleljünk a szigorú feltétel rendszernek és elnyerjük ezt a kimagasló titulust, amivel az Új Kutyavari Team Állatorvosi Rendelőn kívül országos szinten mindössze egy intézmény büszkélkedhet. Célunk az volt, hogy olyan közeget teremtsünk, aminek látogatása kevésbé stresszes és pozitívabb élményt okoz, hiszen mi állatorvosok, asszisztensek, rendelői dolgozók nem csak klinikusként, de tulajdonosokat oktató képzett tanácsadóként is részt tudunk venni a cicák egészség megőrzésében, hosszú, jó minőségű életében.
Számunkra a kezdetektől fogva a sikeres akkreditáció volt a cél, a helyszín, belső átalakítás, felszereltség, hangulat, csapat szempontjából is. Ezzel olyan rendszert szerettünk volna kialakítani ahova örömmel jönnek be a macskatulajdonosok és a macskák is, tudván, hogy akár egyetlen kellemetlen esemény a rendelőben befolyásolni fogja a jövőbeli találkozásokat. Tulajdonképpen a macskabarát váró és kezelő kialakításához minden adott volt. Rendelőnkben a recepciótól balra van a csak macskák részére fenntartott szeparált váró, jobbra pedig a kutyás váró- kezelők. A macska páciensek már belépéskor, a szintén cica- barát recepciós lányoktól megkapják a feliway-el (macskák számára kellemes hangulatot biztosító feromon tartalmú készítmény) befújt törölközőt, amit a vizsgálat során is használunk. Rendelőnkben a macskás váróból egyenesen a csak macskás kezelőbe érkeznek a cicások, ide a kutyusoknak tilos a belépés.
Pácienseinknek a gazdik időpontot tudnak foglalni, a várakozási idő minimalizálása a stresszoldás szempontjából ugyanis nagyon fontos tényező. Az otthoni környezet nagy hatással van arra, hogy a rendelőben hogyan fog viselkedni a macska, így nagy hangsúlyt fektetünk arra is, hogyan érkezzenek hozzánk a szorongóbb, mások által esetleg “kezelhetetlennek” titulált cicák. Amikor a gazdi stresszes, feszült, akkor a félelmei kedvencére is átragadhatnak, ami befolyásolja rendelői viselkedésüket. Mindig jó, ha a cica – gazdi páros ki tud alakítani közös rituálékat, otthoni stresszoldó technikákat amivel a rendelőbe szállítás vagy rendelőben tartózkodás is mindenkinek kellemesebb lesz. Ha szükséges, akkor ehhez természetes, vagy szintetikus, állatorvos által javasolt készítményeket is igénybe lehet venni, amelyek biztonságosak és aminek alkalmazásában lelekesen adunk tanácsot, nyújtunk segítséget.
Pár hasznos tipp a zökkenőmentes indulásra:
1./ A macskaszállító doboz ne a rettegett helyszín legyen a cicáknak, így érdemes azt otthoni búvókaként, pihenőhelyként a macska életterében tartani, hogy abba bármikor bemehessen, hogy ne az orvosi vizsgálattal vagy az utazással kösse össze.
2. / Keressük meg kiskedvencünket jóval indulás előtt a látogatás napján. 🙂
3./ Tegyünk a hordozóba egy feromonnal átitatott törülközőt (min. 30 perccel az indulás előtt) vagy ágyat és/vagy a gazdi illatával átitatott ruhát, helyezzünk el benne macskamentát, esetleg játékot vagy jutifalatot.
4./ A hordozó megfelelően előkészített legyen (csúszásmentes felületen otthon is, nyugtató illatok, szagok, zajok).
5./ Minimalizáljuk a szállítódoboz mozgását úgy, hogy a hordozót fogva tartjuk, lehetőség szerint fogantyú helyett alul rögzítve, hogy a hordozáskor minimálisra csökkenjen a mozgás, és ne himbáljuk a dobozt.
6./ Készítsük elő az autót cicánknak. (Használhatunk nyugtató megnyugtató ismerős zenét, pl. komolyzenét, megfelelő hőmérsékletet, és lehetőség szerint kerüljük az irritáló erős autó illatosítókat.)
7./ Szállítás közben a dobozt biztonsági övvel rögzítsük, takarjuk le.
És mi a helyzet nálunk?
Mi a kezelőben szintetikus feromonokat használunk, és rendszeresen kapnak a cicák puha, kényelmes fekhelyet, ha kell melegítőpárnát is. Sokszor hoznak a gazdik saját törölközőt, saját fekhelyet amit a vizsgálat során alattuk hagyunk. Cicajátékok is vannak a kezelőnkben, és előszeretettel használunk macskamentás zsákocskákat, amivel a félelem és stressz csökkenthető. Kismacskás új páciensek esetén nagyon fontos a kezdeti játékos szocializáció is, amihez egy rendelő is hozzájárulhat. A kezeléshez/ vizsgálathoz szükséges eszközöket kikészítjük és például a mérleg, az infúzió melegítő, a nyírógép, a nem csapódó ajtók is apró részei a macskabarát- bánásmódnak, közegnek. Az a célunk ezzel, hogy a kezelő a cica számára „szórakozó hely” legyen, ahova szívesen jön máskor is, és a vizsgálat alatt nem fél. Természetesen a megfelelő feltételek megteremtéséhez fontos a „Macskabarát Team”, stabil orvos, asszisztens, recepciós kapcsolat, a macskagyógyászatban, macskagondozásban naprakész, folyamatosan fejlődő csapat. A konzultációk alatt pedig speciális macskabarát vizsgálati módszereket alkalmazunk. Amikor bejönnek a cicák, akkor hagyunk nekik időt adaptálódni, megszokni a környezetet. Ameddig felvesszük a kórelőzményt, addig a doboz ajtaját nyitva hagyjuk, és hagyjuk, hogy a cica magától kijöjjön, illetve sokszor a szállítódoboz aljában vizsgáljuk őket, ha lehet jutalomfalatoztatással, kedveskedéssel.
Szinte minden esetben alkalmazható a grabancfogás nélküli fogástechnika, amit cica burrito (pokrócba, törölközőbe bújtatás) vagy védőgallér használatával lehet segíteni, hogy stresszmentesen, gyengéden bánjunk velük és ne rettegjenek tőlünk. Ez mindenkinek fontos, cica stressze ugyanis nem csak a viselkedését befolyásolja negatívan, hanem a kezelésre adott választ is befolyásolja, megváltoztathatja például bizonyos labor paraméterek értékét, az állat vércukor szintjét, vérnyomását is, így a pontos vizsgálathoz és diagnózishoz, és a hatásos terápiás elvek felállításához is kiemelkedően fontos ez a cat -friendly bánásmód.