Október hónap témája: Mastocytoma: kutyák leggyakoribb bőrdaganata

Angi az októberi naptár arcunk, aki a legkedvesebb pácienseink közé tartozott. A fotók készítésénél Mira barátnője is aktívan részt vett..❤️

A masztocitóma egy nagyon változatos megjelenésű rosszindulatú bőrdaganat, mely a bőrfelszínen illetve a bőr alatti kötőszövetben is megjelenhet, ritkább esetben belső szervekben is áttét adhat. Vannak olyan kutyafajták, akik kifejezetten hajlamosak ezen daganattípusra, ilyenek a francia bulldogok, mopszok, boxerek, labradorok. Általában egy csomót találunk a bőrön vagy bőr alatti kötőszövetben, de az esetek egy részében egyszerre több helyen is megjelenhet a daganat. Ezek a képletek lehetnek lassú növekedésűek, kisebb rózsaszínes kis csomók, mely felett a szőrzet gyakran megritkul, kihullik, de lehetnek gyorsan növő, kifekélyesedő felszínű daganatok is, mely környezete is duzzadt, odémás, kipirult.

A mastocytoma az ún. hízósejteknek a daganatos elváltozása, mely sejtek belsejében gyulladáskeltő anyagok tárolódnak (hisztamin, citokinek, proteázok, stb.). A daganatsejtek sajátossága miatt bármilyen külső manipuláció hatására (pl. dörzsölés, ütés, szúrás..) a sejtekből gyulladásos mediátorok szabadulnak fel és akár perceken belül a képlet és környezetének duzzanata, gyulladása jön létre. Ezt fontos észrevennünk gazdiként és állatorvosként egyaránt, mert ilyen esetben a terület duzzanata mellett egyéb gyulladásos folyamatok is elindulnak és hányás, hasmenés, gyomorfekély vagy akár vérnyomásesés, véralvadási zavar is kialakulhatnak. Ilyen esetben antihisztaminokat, gyulladáscsökkentőket és gyomorvédő kezeléseket kezdünk meg, amit a daganat eltávolításáig kontroll alatt tartunk.

Bármilyen csomót találunk kutyánk bőrén vagy bőre alatt, minden esetben konzultáljunk állatorvosunkkal, mert ránézésre egyikről sem állapítható meg, milyen sejtburjánzásról van is szó! Ilyen esetekben az állatorvos első lépésként megvizsgálja fizikálisan a kutyát és citológiai mintát vesz az elváltozásból. Amennyiben a citológia alapján mastocytomát állapítunk meg, akkor tervezni kell a következő lépést.. nyirokcsomók vizsgálata (és mintavételezése), vérlabor, hasi UH, szükség szerint egyéb kiegészítő vizsgálat.

A citológiai kép, a kiegészítő vizsgálatok eredménye, a daganat mérete, helyeződése, kutya általános állapota nagyban befolyásolja, milyen további ellátást tervezünk, de minden esetben törekszünk a daganat sebészi eltávolítására, amit szükség szerint további utókezeléssel lehet kiegészíteni. Ha valami miatt nem tervezhető műtét, abban az esetben is van a legtöbb esetben lehetőség onkoterápiás kezelésre, melynek módját az állatorvos határozza meg (a kutya és a gazdi igényeit és lehetőségeit figyelembe véve). Műtéti eltávolítást követően minden esetben kórszövettani vizsgálatra küldjük a mintát, mely alapján az eltávolított daganat “Grading”-elése megtörténik, azaz a szövettani sajátságok alapján kategóriába osztjuk, mely információt ad a daganatsejtek osztódási tulajdonságairól, a kiújulás esélyéről és segít meghatározni az utókezelések szükségességét.

Ne feledd, ha bármi elérést tapasztalsz kutyádon, azt vizsgáltasd meg állatorvosoddal, mert az időben diagnosztizált daganatok legnagyobb része gyógyítható, azonban késlekedés esetén sokszor végzetes kimenetel következhet be.

Bőrfelszíni mastocytomák megjelenései.

Mastocytoma citológiai képe. Azaz amit a vékonytűs mintavételezés és festést követően a mikroszkópban látunk.