2030 Érd, Diósdi út 42. +36/23 753-004 ujkutyavariteam@gmail.com
Április hónap témája: Nyuszi tartás alapjai
Így Húsvét közeledtével mi más lenne fontosabb téma, mint a NYULAK. A nyuszik rendkívüli teremtmények.
Mondom ezt én a képen szereplő 3 nyuszi gazdijaként.. de vajon mindenkinek való? Vajon az életmódod, természeted, egyéb kisállatod alapján ideális nyúl gazdi lehetnél?
Szeretnénk segíteni eligazodni a nyuszi tartás kezdeti nehézségeiben, ismertetni ezeknek a különleges kis élőlények szükségleteit, életmódját, egészséghez és boldogsághoz szükséges feltételeit.
TARTÁSI KÖRÜLMÉNYEK:
Ideális esetben a nyuszikáink szabad tartásban vannak, azaz egy biztonságosan kialakított területen/szobában vagy egy kertben kialakított tágas “nyúlpalotában” egész nap szabadon mozoghatnak. Fontos, hogy gondoskodjunk a vezetékek védelméről és hogy csak olyan bútor, növény, szőnyeg, stb legyen a helységben, aminek megrágásával nem érheti baj a nyuszinkat. Mindenképpen szükséges a környezetgazdagítás, alagutak, búvók, rágókák kialakítása. Ha nem tudunk egy egész szobát szánni kisállatainknak, nagyobb ketrecekben tartás is megfelelő lehet, de ilyenkor mindennap biztosítani kell a “nyúlszabadságot”, tehát hogy minimum reggel-este pár órán át kijöhessenek és kedvükre ugrálhassanak köztünk a szobában vagy ha épp ahhoz van kedvük, aludjanak a kanapé alatt.
+
=
A nyuszik társasági lények. Igénylik azt, hogy minimum egy fajtársukkal élhessenek együtt. A harmonikus kapcsolathoz azonban ivartalanított nyuszikák kellenek.
+
=
Préda vs Predátor azaz jó ötlet a nyúl-kutya barátság? Ennek megértéséhez a nyulak lényét kell megismernünk, hiszen ők préda állatok. Hiába nem a réten, hanem a szobában tartjuk őket, attól még az ösztönök ugyanazok, mint a mezei társaiknál. Az összes prédaállat lételeme, hogy nem mutatja, ha beteg, fél vagy bármi baja van. Hiszen, ha ez látszana rajta, a természetben őt fogják kiszemelni legelsőnek a ragadozók.
Tehát ha egy nyuszit együtt tartunk egy kutyával, aki akár lehet, hogy békés és nem akar a kisállatunk életére törni, ez a nyuszinak akkor is mindig egy stresszforrás lesz, ami egy hozzá nem értő szem számára láthatatlan lehet, de a krónikus stressznek súlyos szövődményei lesznek. Sokszor látni olyan viccesnek beállított videókat, ahol a nyúl kergeti a kutyát vagy épp a macskát.. fontos megérteni, hogy ezt nem viccből csinálják, hanem félelemből és territoriális stresszből.
MENNYI TÖRŐDÉST IGÉNYELNEK?
A nyuszik ugyanúgy igénylik a mindennapos simogatást, szeretgetést, a “nasi perceket”, a trükkök tanítását, mint egy átlag kutya.
Vedlési időszakban időt kell szánnunk a mindennapos fésülgetésre is, mivel elmaradása súlyos következményekkel, pl. bélelzáródással járhat. (hosszúszőrű fajták esetében a probléma hatványozódik)
TÁPLÁLKOZÁS:
A nyulak obligált fűevő állatok, így fő táplálékuk a SZÉNA, mely tökéletes rost forrás számukra és a nyuszik érzékeny gyomor-bél működéséhez, a normál bélflórájuk fenntartásához és a fogaik koptatásához nélkülözhetetlen. Jó minőségű, friss, pormentesített széna folyamatosan legyen a nyuszink előtt, ezt egész nap, korlátlan mennyiségben ehetik, sőt, enniük is kell.
A jó minőségű, magas rost taralmú nyúltáp csak kis mennyiségben, kiegészítésre szolgál. A magvakat / aszalványokat tartalmazó tápok etetése egyáltalán nem javasolt, akkor sem, ha nyulas csomagolásban akarják azt eladni. Ezek hosszú távon a bélflóra (elsősorban a nyulak számára létfontosságú vakbélben élő bélbaktériumok) felborulásához, és ezáltal komoly egészségügyi problémákhoz vezet.
A rostszegény, magas cukortartalmú zöldség/gyümölcs, úm. banán, eper, fejessaláta, stb. adása kifejezetten káros a nyulak bélrendszerére, többek között kedvez a SACCHAROMYCES élesztőgombák elszaporodásának, aminek nagyon súlyos következményei lehetnek hosszútávon. Kenyeret is szigorúan tilos adni, hasonló okokból! Ez persze nem azt jelenti, hogy zöldséget, gyümölcsöt egyáltalán nem ehet kis kedvenced, de a megfelelő étrend összeállításához kérj segítséget állatorvosodtól vagy nézz utána megbízható forrásból!
Réten szedhető finomságok: gyermekláncfű, útifű, tyúkhúr, cickafark , kapor
KERÜLENDŐEK:
Magas oxalát tartalmú növények : spenót, tarlórépa, karórépa, sóska
Magas kalcium tartalom miatt: Lucernaszéna
Mivel a nyuszik foga egész életükben növekszik, így fontos, hogy ezeket megfelelően koptathassák. Erre elsődleges a széna, emelett egyes fák ágai (pl. alma-, körtefa, tölgy, juhar) is tökéletesen alkalmas. A gyűjtött faágak vegyszermentesek legyenek (ne legyen permetezett vagy forgalmas út mellől származó), illetve ne legyen túl nedvesen odaadva. Számos faág, például a csonthéjasok is mérgezőek, mielőtt gally szedésre indulsz, erről mindig tájékozódj!
A meszes fogkoptatók kifejezetten károsak, vesebetegséget és emésztési problémákat okozhatnak!
fun fact: Anatómiai sajátosságuknál fogva a nyuszik NEM tudnak HÁNYNI.
Tudtad, hogy a nyulak pszeudo-koprofágok? Ez azt jelenti, hogy a “lágy bélsarukat” közvetlenül a végbelükből visszaeszik és ezzel további vitaminok és ásványianyagok tudnak felszívódni a 2. emésztés során.
Nyulaknak való SZŐROLDÓ PASZTA: vedlési időszakban nélkülözhetetlen!
Itatás: a kutatások azt igazolják, hogy a nyuszik szívesebben isznak TÁLKÁBÓL, mint csőrös itatóból.
EGÉSZSÉG:
IVARTALANÍTÁS Sok-sok viselkedési kellemetlenség, mint a jelölő vizelés, agresszív viselkedés és a nem kívánt szaporulat mellett, orvosi szempontból az ivarszervi daganatos megbetegedések a legfontosabb ok. Ivaros lány nyuszik esetében a méhdaganat az egyik vezető halál ok.
Ivaros nyuszik átlagos életkora 3-6 év, ivartalanoké 8-10 év.
Ahogy azt már említettem, a
-k PRÉDA állatok, ami azt jelenti, hogy egész életében arra törekszik, hogy egészségesnek és “nehezen elkaphatónak” tűnjön. Ebből adódik az, hogy nehezen lehet észrevenni, ha beteg. Amennyiben már láthatóan gubbaszt, nem eszik a nyuszi, esetleg hasmenése van vagy épp nem bogyózik, azonnal keresd fel állatorvosodat!
VAKCINÁZÁS: nyulaknál rendkívül fontos szerepe van, hiszen halálos betegségek ellen ad védettséget. * Nyulak vérzéses betegsége (RHD-1, RHD-2) * Myxomatózis”.
EGZOTIKUS SZAKÁLLATORVOS: A nyuszik különleges élőlények, különleges betegségekkel. Fontos, hogy nyuszidat betegség esetén olyan állatorvossal kezeltesd, aki egzotikus vonalon tájékozott. Fontos, hogy ne csak akkor keresd fel állatorvosod, amikor már baj van, hanem előtte is alakíts ki vele ismeretséget, kapcsolatot, járjatok szűrővizsgálatokra, hogy megelőzhető legyen számos betegség. Ez persze nem csak nyuszik, hanem minden egyéb társállat és emberek esetében is nagy igazság.
A képen Flóra doktornőék nyuszikái: Nicolas, Mimó és Puffancs.